Улітку минулого року в місті БУРИНЬ відбулося зібрання фермерів, під час якого було створено місцевий осередок громадської організації «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини».
Про діяльність місцевого осередку, проблеми та деякі плани на майбутнє розповідає АНДРІЙ ГУСАК, заступник голови ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини», керівник СФГ «Діброва», голова Буринського осередку громадської організації «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини»:
–Безсумнівно, агресія, розв’язана росією проти України, поставила під загрозу продовольчу безпеку не тільки України, а і всього світу. Ворог навмисно мінує українські поля, викрадає та підриває сільськогосподарську техніку, знищує об’єкти аграрної інфраструктури.
І, як наслідок, зараз у місцевих фермерів дуже багато проблемних питань, серед найболючіших – це заблоковані порти, здорожчання логістики та добрив, необроблені поля через замінування, мобілізація працівників. Але, як кажуть: «Переживати тяжкі часи завжди легше, гуртуючись з однодумцями».
Тому в червні 2023 року за пропозицією ініціативної групи фермерів Буринщини відбулися установчі збори Громадської організації «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини» за участі голови Асоціації ОЛЕГА БОНДАРЕНКА, фермерів та приватних землевласників колишнього Буринського та Путивльського районів. За результатами проведеного засідання було вирішено створити місцевий осередок, його головою обрано АНДРІЯ ГУСАКА, керівника СФГ «Діброва», заступником голови місцевого осередку – АНАТОЛІЯ РОМАНЧУКА, виконавчого директора ПСП «Буринське».
Громадську організацію «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини» в Сумській оласті створили самі фермери для свого ж захисту, для відстоювання своїх прав, вирішення фермерських проблем. Ми чітко розуміємо, що крім нас самих, об’єднаних в Асоціацію, ніхто не переймається фермерськими проблемами. Ми – єдина громадська організація, яка незалежно висловлює свою позицію. Жодна інша громадська організація, крім нашої Асоціації, не відстоює інтереси фермерів та приватних землевласників, також вона переймається їхніми проблемами та бідами. Адже Асоціація була заснована, повторюся, самими фермерами для свого ж захисту.
Основною метою нашої громадської організації є захист законних прав та інтересів фермерських, селянських, сімейних, особистих підсобних господарств та приватних землевласників. У своїй діяльності керуємося Конституцією України, профільними законами та Статутом.
Також основною метою нашої діяльності є сприяння розвитку масового фермерського та селянського руху, захист законних соціальних, економічних, юридичних та інших спільних інтересів її членів.
Зауважу, що членами нашої організації можуть бути як індивідуальні, так і колективні учасники. Вони мають право брати участь у всіх заходах, в управлінні справами Асоціації, вибирати й бути обраними до статутних органів, доручати представництво своїх інтересів та інше.
У свою чергу, вони зобов’язані виконувати вимоги Статуту, сплачувати внески і брати активну участь у діяльності організації.
Хочу окремо зупинитися на питанні допомоги усім, хто працює на землі. Адже нині вкрай важливо, щоб аграріїв чули, знали їхні проблеми та допомагали їм у їх вирішенні.
Тому державні програми, завдяки яким фермери міцніють і розвиваються як суб’єкти господарювання, мають зараз неоціненне значення. Допомога аграріям під час війни – це велика мотивація для подальшої роботи та віра у нашу Перемогу.
Хочу відзначити, поки що багато хто, маючи скептичний погляд, не вірить у грантову підтримку, але вона дієва і у нас уже є позитивні приклади.
Зупинюся на кількох. Так, у межах Ініціативи USAID-Агро на підтримку стійкості агросектору України у 2023 році для забезпечення весняної та осіньої посівних кампаній аграрії організовано отримали добрива та насіннєвий матеріал. Кампвнія в цьому напрямі продовжується і нинішнього року. Також з метою збереження власного вирощеного врожаю у серпні минулого року від Благодійної Організації «Міжнародний Благодійний Фонд «Жнива Перемоги» було отримано полімерні рукави для зберігання зерна.
Розповім про гарний приклад того, як під час війни агровиробники не зупиняються, а розширюють бізнес та створюють нові робочі місця: йдеться про нашого члена осередку. Він за державною грантовою програмою «Власна справа» освоїв 250 тис.грн. на розширення бізнесу. Мова йде про комбікормову установку, а також лінію для відгодівлі бройлерів.
А ще один приватний землевласник отримав фінансову допомогу від Міжнародної гуманітарної організації Mercy Corps для розвитку дрібної фермерської діяльності.
Таким чином, хочу підкреслити, що грантові програми можуть бути досить дієвими.
Але, окрім грантових програм, ми і самі підтримуємо один одного Адже ми живемо і працюємо у непростий час – наші прикордонні громади постійно стають мішенню ворожих атак. Тому ми намагаємося робити все можливе, аби допомогти та підтримати наших асоційованих членів.
Скажімо, аби не допустити втрати врожаю, допомагали технікою у збиранні сої нашому постраждалому колезі із сусідньої громади.
Додам, що про діяльність нашого осередку систематично інформуємо підписників у мережі Facebook: в групі «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини» та на сторінці «Асоціація фермерів Буринщини».
Звісно, війна зламала безліч серйозний і перспекимвних планів, і нині для всіх нас дуже важливе питання – як вижити та пережити це жахливе лихоліття.
У Бурині відбулася продуктивна і насичена зустріч активу фермерів Буринської, Путивльської та Дубов’язівської громад щодо ключових напрямків подальшої роботи нашої громадської організації з ОЛЬГОЮ ТРОФІМЦЕВОЮ, президентом Української Агропродовольчої платформи, експослом з особистих доручень Міністерства закордонних справ Україн, виконуючої обов’язки Міністра аграрної політики і продовольства України у 2019 році.
І варто підкреслити, що вона має родинне коріння на Буринщині.
ОЛЬГА ВАСИЛІВНА ТРОФІМЦЕВА добре знає стан справ в агропромисловому комплексі країни, бо тривалий період робить все можливе, щоб він працював на сучасному рівні, міг справлятися з тими викликами, які існували ще в мирному житті, а нині посилилися під час війни.
І для всіх нас було дуже важливо почути її думку та бачення щодо планів розвитку як Асоціації, так і агропромислового комплексу в цілому.
Ділові стосунки з ОЛЬГОЮ ТРОФІМЦЕВОЮ тривають і нині.
Налагодили контакти з партнерами, які можуть надати допомогу. Наприклад, Харківська обласна організація роботодавців у сфері агропромислового комплексу передала нам посівний матеріал (гуманітарне насіння овочевих культур), отриманий від компанії Graines Voltz (Франція).
І за ініціативи нашого осередку та компанії було організовано безоплатну роздачу насіння овочевих культур, таких як редиска, цибуля, квасоля, кабачки, петрушка та інші для жителів громад.
Можливо, на перший погляд здається, що це не така вже й велика допомога. Проте в такі непрості часи ми маємо бути згуртованими, допомагати і підтримувати один одного.
До слова, днями агровиробники БУРИНЩИНИ отримали насіння сої для весняної посівної кампанії від Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН – ФАО.
І доставку до міста БУРИНЬ забезпечив місцевий осередок ГО АФЗС.
І завдяки таким невеликим крокам, яких, сподіваємося, буде ще багато, завдяки відчуттю «ліктя», взаємоповазі та взаємопідтримці, ми разом зможемо пройти важкі часи, подолати найскладніші виклики, які ставить перед нами сьогодення.
Але скаржитися ми не звикли. Тому наші фермери в ці важкі воєнні дні та роки роблять свою роботу – сіють, обробляють, збирають урожай…
Усі члени нашого осередку розрахувалися з орендодавцями за оренду їхніх земельних паїв. За бажанням власників паїв їм виплачувалися гроші, а хто мав бажання, то отримував збіжжя.
Підкреслю: розрахунок з населенням – це теж у пріоритеті наших фермерів.
Адже як би важко нам тут не було, а воїнам ЗСУ в окопах в рази важче.
І всі ми докладаємо всіх зусиль, аби стати надійним трудовим тилом для них…
Світлина ІВАНА ЖИТНИКА.