Ціни на моркву суттєво зросли і вже  обігнали ціни на картоплю, ціни на інші необхідні товари теж підвищуються…

7

Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ  ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…

Попит на органічну продукцію на СУМЩИНІ: вирощування екологічно чистих продуктів…

За тиждень ціни на моркву зросли на понад 11 відсотків…

За деякими даними,  фермери готові відвантажувати ці коренеплоди по 20-28 грн/кг.

В окремих крамницях міста БУРИНЬ, сьогодні кілограм картоплі коштує понад 30 гривень, а кілограм  моркви – понад 50 гривень.

Таким чином, морква стає найдорожчою позицією борщового набору на внутрішньому ринку держави, в тому числі й СУМЩИНИ…

Які результати роботи фермерів СУМЩИНИ в нинішньому 2024 році та які проблеми й виклики чекають на аграріїв СУМЩИНИ в наступному 2025 році…

Як зазначають аналітики EastFruit, дана ситуація зовсім не типова, оскільки саме протягом останнього місяця в комерційних господарствах країни було зібрано основний обсяг моркви пізніх сортів.

За словами тих, хто нинішнього року вирощував картоплю, через несприятливі погодні умови влітку  у господарствах суттєво знизилася якість та кількість очікуваного врожаю.

На жаль, через посуху та аномальну спеку в цьому році урожай виявився майже на третину меншим, ніж у минулому.

До слова, нинішні ціни на моркву  залишаються найвищими, як мінімум, за останні 7 років спостережень.

Як вплине нинішня посуха на ціни в наступному році?

За даними аналітиків, вартість росте через активізацію закупівель як з боку виробників, так і роздрібних мереж.

За деякою інформацією, окремі аграрії призупинили продаж моркви високої якості в очікуванні ще більшого зростання цін і заклали основний обсяг врожаю на зберігання.

А до реалізації вони пропонують лише надлишки, внаслідок чого пропозиція на ринку залишається недостатньою, а ціни зростають…

Також повідомляється, що нинішні ціни на моркву  вже в середньому в 3,7 раза вищі, ніж на початку листопада 2023  року.

З якими проблемами та труднощами нині  стикаються фермери…

Щодо картоплі, то в EastFruit фіксують незначне падіння вартості. Нині фермери готові відвантажувати її по 18-28 грн/кг, залежно від обсягів та якості продукції.

До речі, до 30 відсотків врожаю не доотримали цьогоріч більшість виробників картоплі, відтак на ринку відчувається дефіцит продукції.

Про це повідомила Ольга Самойліченко, виконавчий директор Української Асоціації виробників картоплі.

Щоправда, за її словами, на Заході виробники картоплі вийшли на свої заплановані показники врожаю, окремим навіть вдалося їх перевищити на 10 відсотків.

Така ситуація склалася через посуху, яка тривала впродовж серпня-вересня нинішнього року, і збиральна техніка якісно не могла працювати в полі.

«Професійним виробникам вдалося захисти свій сформований врожай у полі, а більшість невеликих приватних підприємців, його втратили через неправильно внесені препарати, погано підібрану систему живлення тощо», –  зауважила Ольга Самойліченко.

І вона переконана, що майбутнє картоплярства в Україні не можливе без встановлення систем зрошення. Навіть ті, хто були впевнені, що їм це не потрібно, вже розглядають можливість встановлення відповідних систем.

Про здобутки, проблеми  й виклики, які нині є у фермерів СУМЩИНИ, і яку роль аграрії відіграють в соціально-економічному житті області…

І ще про таке важливе: професійне і планове виробництво картоплі не можливе без спеціальних сховищ…

«На жаль, поки державна програма «Доступні кредити 5-7-9» не передбачає пільгове кредитування на будівництво картоплесховищ, але Асоціація виробників картоплі вже працює над тим, щоб вони теж потрапили під банківське кредитування», – наголосила Ольга Самойліченко.

І ще досить важливою складовою, яка забезпечить майбутнє картоплярства в державі, Ольга Самойліченко вважає розвиток переробки.

Останнім часом досить вагомо здорожчали морква,  картопля, цибуля тощо. Додамо сюди й миттєве зростання цін на курячі яйця.

Не секрет, що на тлі похолодань та осіннього сезону здорожчання курячих яєць є нормою. Проте ціни у деяких магазинах, в тому й числі на СУМЩИНІ,  зросли вже  майже до 70 гривень  за десяток яєць!

І за деякими прогнозами, ціна до кінця року на курячі яйця може зрости  ще десь відсотків на 10.

Причинами подорожчання яєць є здорожчання кормів для курей, витрати на електроенергію, а також зменшення пропозиції.

І хоча промислове виробництво яєць в Україні змогло повернутися на довоєнний рівень, однак сезонність і виклики війни досі впливають на ціни.

У середньому вартість яєць зросла на 60 відсотків.

Стабільних цін варто очікувати навесні 2025 року.

Варто очікувати й на подорожчання найдешевших товарів, таких як крупи та макарони. Нині ціна перевезення їх складає більшу частку цінника.

І про вершкове масло кілька слів. Є кілька причин, що воно також подорожчає. По-перше, варто враховувати відключення електроенергії взимку. По-друге, постійно зростають податки. Саме ці фактори вплинуть на працю фермерів та переробників, а, отже, і на зростання цін цього необхідного людям харчового продукту…

Як зміни клімату впливають на врожайність і  що робити з цим…