Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…
Зауважимо, що минулого 2024 року на СУМЩИНІ було вирощено 1403 тонни риби – це значне зростання порівняно з попередніми роками.
Адже у 2023 році цей показник складав 961,2 тонни, а у 2022 році – 1 193 тонни.
Підкреслимо, що основними видами вирощуваної риби в СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ є короп, товстолобик, білий амур, судак, лососеві, сомові, щука та осетрові.
Зрозуміло, що таке зростання рибного виробництва свідчить про позитивну динаміку розвитку галузі в регіоні.
Управлінню Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Сумській області надано звітність за формою № 1А – аквакультура (річна) «Звіт про аквакультуру за 2024 рік»: діють 120 суб’єктів аквакультури, з них: 87 – фізичні особи – підприємці та 33 – юридичні особи, що становить 100 від від наявних.
Наведемо деякі показники.
Загальний обсяг виробництва (вирощування) товарної продукції аквакультури по Сумській області склав 1 404,3 тонни на площі 2,5 тис. га. Порівнюючи з 2023 роком виробництво риби збільшилось на 443 тонни (або на 46%).
По видах водних біоресурсів:
короп становить 755,8 тонн (53,8% від загального обсягу вирощеної риби), товстолобик – 430,7 тонн (або 30,7 %),
карась сріблястий – 125,0 тонн (8,9%), білий амур – 35,2 тонн (2,5%),
щука – 26,5 тонн (1,9%),
судак – 8,1 тонн (0,6%),
сом – 0,8 тонн (0,1%),
лососеві (форель райдужна) – 16,0 тонн (1,1%),
осетрові (бестер, білуга та ін.) – 4,6 тонн (0,3%),
інші: окунь – 0,6 тонн, лин – 0,4 тонн, раки – 0,6 тонн (0,1%).
Про розширення ринків та спільні інновації між УКРАЇНОЮ та ПОЛЬЩЕЮ: гранти та інвестиції…
Середня рибопродуктивність за минулий 2024 рік по суб’єктах аквакультури області складає 568 кг/га.
Відзначимо, що минулого року реалізовано 439 тонн товарної риби на суму 29,7 млн гривень, рибопосадкового матеріалу – 42 тонни на 3,4 млн гривень.
Отже, перспективи для фермерів СУМЩИНИ щодо підвищення результатів праці в аквакультурі і в нинішньому 2025 році є обнадійливими.
У принципі, СУМЩИНА має певний позитивний потенціал для розвитку аквакультури завдяки своїм водним ресурсам та сприятливому клімату.
А ще фермери області, які займаються аквакультурою, мають перспективи для подальшого розвитку та підвищення результатів у сфері аквакультури завдяки підтримці наукових установ, впровадженню сучасних технологій та використанню природних ресурсів регіону.
Чи є перспективи у фермерів СУМЩИНИ для реалізації продукції аквакультури на вседержавних та світових ринках і що для цього потрібно?
Фермери СУМЩИНИ в перспективі матимуть можливості реалізувати продукцію аквакультури як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках.
А приєднання УКРАЇНИ до ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ, яке можливе в нетакій уже й далекій перспективі, відкриє нові шанси для експорту та доступ до великого європейського ринку.
Однак для успішного виходу на європейські ринки фермерам необхідно буде:
Адаптувати продукцію до стандартів ЄС: Це включає дотримання вимог щодо якості, безпеки та екологічності продукції.
Впроваджувати екологічно безпечні практики: ЄС приділяє велику увагу сталому розвитку та екологічності, тому важливо використовувати відновлювані ресурси та мінімізувати викиди СО₂.
Використовувати державну та міжнародну підтримку: Організації, такі як ФАО, надають допомогу господарствам, зайнятим в аквакультурі, включаючи фінансову підтримку та освітні тренінги.
Підвищувати конкурентоспроможність: Варто інвестувати в модернізацію господарств, впроваджувати сучасні технології та розглядати об’єднання в кооперативи для спільного доступу до ресурсів.
Дотримання таких кроків, безсумнівно, сприятиме успішній інтеграції фермерів СУМЩИНИ на вседержавні та світові ринки продукції аквакультури.
До слова, до норм ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ уже адаптовано майже 70 відсотків українського законодавства щодо рибальства та аквакультури…
Про це під час експертного обговорення, ініційованого Мінагрополітики та «KSE Агроцентр», розповів тодішній заступник міністра агрополітики та продовольства Віталій Головня.
Він зазначив, що реформа галузі стартувала 2022 року. За цей час було проаналізовано 705 актів права ЄС, верифіковано таких, що потребують імплементації – 667, але фактично підлягають імплементації 33 акти. Повністю імплементовано на сьогодні 5 актів права ЄС.
«У межах євроінтеграційних процесів ухвалено один законопроєкт, три постанови Кабінету Міністрів і один наказ Мінагрополітики. Це все «нормативка», яка стосується суто євроінтеграції», – уточнив Віталій Головня.
Він зауважив, що нині розроблено 6 законопроєктів, які перебувають на різному ступені ухвалення, та один наказ Мінагрополітики.
«Якщо це повністю Україна ухвалить, то матиме близько 70 відсотків рівня імплементації тих вимог, які на сьогодні стоять у рибній галузі по розділу 13 перед ЄС», – підкреслив він.
До речі, УКРАЇНА та ЄС продовжують офіційний скринінг відповідності українського законодавства до права ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ.
УКРАЇНА і ЄС продовжують активно проводити двосторонні консультації в рамках офіційного скринінгу щодо відповідності українського законодавства нормам права ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ.
Як бачить вітчизняний АПК міністр аграрної політики та продовольства України ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ…
У цьому процесі взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, які долучились до скринінгу за переговорним розділом 19 «Соціальна політика та зайнятість».
Одним з питань порядку денного було обговорення стану імплементації Україною Директиви Ради (ЄС) 2017/159 від 19 грудня 2016 року про імплементацію Угоди про виконання Конвенції про роботу в рибальстві 2007 року Міжнародної організації праці, укладеної 21 травня 2012 року між Генеральною конфедерацією сільськогосподарських кооперативів ЄС (Cogeca), Європейською федерацією працівників транспорту (ETF) та Асоціацією національних організацій рибальських підприємств у ЄС.
Представники Мінагрополітики доповіли про ступінь наближення національного законодавства в частині захисту прав робітників галузі рибного господарства до вимог європейських норм.
Також Мінагрополітики презентувало необхідні майбутні кроки, які будуть здійснені для повної імплементації Директиви Ради (ЄС) 2017/159.
Водночас представники Європейської Комісії схвально відзначили прагнення України до ратифікації Угоди про виконання Конвенції про роботу в рибальстві 2007 року Міжнародної організації праці.
Таким чином, наша держава продовжує активну роботу над гармонізацією національного законодавства з європейськими стандартами у сфері соціальної політики та захисту прав працівників рибної галузі.
Прагнення до ратифікації Угоди про виконання Конвенції про роботу в рибальстві 2007 року свідчить про послідовність реформ та готовність до співпраці з ЄС.
Подальші кроки щодо повної імплементації директиви сприятимуть покращенню умов праці та соціального захисту рибалок в УКРАЇНІ, в тому числі й на СУМЩИНІ.
Отже, СУМСЬКА ОБЛАСТЬ має сприятливі умови для розвитку аквакультури завдяки великій кількості природних і штучних водойм…
Про впровадження системи знань та інновацій AKIS в фермерських господарствах СУМЩИНИ…