Про стан озимих культур на фермерських полях СУМЩИНИ…

14

В  Інституті сільського господарства Північного Сходу НААН України проведено майстер-клас. Тема:  «СТАН ОЗИМИХ РОСЛИН ТА ДОГЛЯД ЗА НИМИ».

Які сільськогосподарські культури найвигідніше вирощувати фермерам СУМЩИНИ та про новітні технології їх вирощування і збирання…

Участь у заході взяли керівники та представники структурних підрозділів Сумської обласної державної адміністрації, представники територіальних підрозділів органів виконавчої влади, сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм господарювання.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації Олександр Маслак розповів присутнім про стан зерновиробництва в Сумській області в динаміці за попередні роки та прогнозні показники 2025 року.

Виконуючий обов’язки директора Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Віталій Кабанець зосередив увагу присутніх щодо особливостей наукового забезпечення впровадження технологій вирощування зернових колосових культур.

Заступник директора з наукової роботи Інституту Микола Собко продемонстрував учасникам майстер-класу рівень життєздатності рослин пшениці озимої, що характеризує стан посівів як добрий, не дивлячись на різке лютневе зниження температур при дуже слабкому сніговому покриві.

Також учасники майстер-класу отримали рекомендації щодо першочергових заходів по догляду за рослинами озимих культур весною нинішнього  року.

Враховуючи очікуване у першій половині березня відновлення вегетації озимих сільськогосподарських рослин, а також в цілому наближення початку проведення весняних польових робіт, представник Сумського обласного центру з гідрометеорології запропонував для аграріїв коротко- та середньостроковий аналітичний прогноз температурного режиму та умов вологозабезпеченості грунту на території СУМЩИНИ.

Наближається посівна кампанія 2025 року…

В онлайн-форматі до дискусії з доповідями долучилися виконуючий обов’язки директора Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва НААН Олег Леонов та завідувач відділу технологій зернових колосових культур ННЦ «Інститут землеробства НААН» Володимир Юла.

Науковці надали пропозиції щодо сортів пшениці озимої селекції Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр`єва НААН, рекомендованих для вирощування в умовах Північно-Східного Лісостепу, ґрунтуючись на результатах отриманої врожайності у попередні роки в демонстраційних посівах Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН.

У свою чергу Володимир Михайлович запропонував ознайомитися із особливостями комплексної стратегії по догляду за озимими зерновими культурами у ранньо-весняний період поточного року.

Директор Сумської філії Українського інституту експертизи сортів рослин Микола Сахошко поділився із присутніми власним досвідом вирощування різноманітних озимих сільськогосподарських рослин та надав рекомендації щодо вибору оптимально пристосованих до агрокліматичних умов Сумської області сортів пшениці озимої.

Регіональний представник ТОВ «АДАМА» в Сумській області Микола Моргун запропонував до уваги цікаву та змістовну доповідь з питань комплексного контролю бур’янів, шкідників та хвороб в зернових агроценозах.

Крім того, учасники майстер-класу за рекомендаціями директора ТОВ «Агрохім-Протект» Олександра Ткаченка також отримали можливість ознайомитись з особливостями застосування засобів хімічного захисту рослин на основі препаратів, ефективність яких перевірена та доведена шляхом їх випробування на дослідних ділянках Інституту.

При цьому, директор ТОВ «Компанія «АГРО-СВІТ» Олександр Маслак надав рекомендації щодо застосування біоорганічного добрива «Unicum Bact» в системі живлення колосових зернових культур, яке також протягом попередніх років випробовувалося на дослідних ділянках Інституту.

Насамкінець заходу заступник директора з науково-інноваційної діяльності Інституту Володимир Шахов повідомив аграріїв про можливість придбання високоякісного насіння кращих сортів сільськогосподарських рослин, вироблених Інститутом сільського господарства Північного Сходу НААН та Державним підприємством «ДГ ІСГ Північного Сходу НААН».

Посівна кампанія 2025 року на СУМЩИНІ наближається…

Який стан озимих сільськогосподарських культур на полях СУМЩИНИ весною 2025 року

Нинішній стан озимих культур на полях СУМЩИНИ можна оцінювати з урахуванням кількох факторів: кліматичних умов зими, рівня опадів і температури, а також загального стану агротехнічного обробітку.

Температурний режим: Взимку 2024–2025 року в регіоні були періоди як помірного, так і доволі сильного похолодання. В  грудні–січні не було сильних морозів і снігового покриву. В лютому випав хоча й не значний, але все ж таки сніжок, який прикрив поля. Морози були протягом місяця, але вони не сягали критичних меж для рослин.

Стан озимих зернових: На початок весни 2025 року стан озимої пшениці та ячменю на СУМЩИНІ загалом є стабільним. У період відновлення вегетації культури підростають.

Перспективи: У разі сприятливих погодних умов і належної агротехніки до початку травня, а, можливо, й дещо раніше очікується повноцінне відновлення вегетації, що може дати дорідний урожай озимих.

Про стан озимих сільськогосподарських культур на полях весною 2025 року в КОНОТОПСЬКОМУ, РОМЕНСЬКОМУ та СУМСЬКОМУ районах

 Саме в цих районах розташовані фермерські поля членів Громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ», яку очолює ОЛЕГ БОНДАРЕНКО.

Конотопський район:

Конотопський район перебуває на заході області. Тут зима була переважно не морозною, і з деяким сніговим покровом.

Стан озимих культур: За деякими даними, нинішній стан посівів задовільний. Є хороші перспективи для нормального відновлення вегетації.

Роменський район:

Роменський район розташований на південному заході області, і клімат тут є дещо  м’якшим порівняно з іншими районами.

Стан озимих культур: У 2025 році  поки що помірний стан озимих зернових.  Озимі зернові, за прогнозами,  нині мають добрий стан для весняної вегетації.

Сумський район:

Сумський район, на відміну від Конотопського і Роменського районів, має більш рівнинний рельєф і може бути підданий сильнішим морозам у зимовий період. Проте сильних морозів взимку тут не спостерігалося. Тому стан озимих культур зараз на задовільному рівні.

На СУМЩИНІ нині, незважаючи на  проблеми пов’язані з війною, йде активна підготовка до весняно-польових робіт. Про неї  наш сайт https://afzs.sumy.ua/  вже неодноразово розповідав у своїх розділах. Зрозуміло, що фермерам буде нелегко її провести з ряду причин – обстріли рашистів, не вистачає кадрів, недостатнє технічне забезпечення тощо, але аграрії докладуть максимум зусиль, щоб як мовиться, на столі був і хліб, і до хліба…

За час війни фермери СУМЩИНИ втратили понад 3,5 мільярда доларів…