Про розвиток птахівництва на СУМЩИНІ і нинішній стан цін на курячі яйця…

14

Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ  ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…

Сертифікація продукції фермерів СУМЩИНИ  за міжнародними стандартами для реалізації на всеукраїнських та європейських ринках

Сьогодншня наша тема –  розвиток птахівництва на СУМЩИНІ і про нинішній стан цін на курячі яйця…

Розвиток птахівництва в області демонструє позитивну динаміку, незважаючи на виклики, пов’язані з воєнним станом та економічною нестабільністю.​

Про ключові ініціативи та проєкти

Підтримка домогосподарств: У рамках проєкту, реалізованого за підтримки благодійної організації «Ветеринари без кордонів / Vétérinaires sans frontières – Канада», 500 домогосподарств Сумської області отримали курчат і матеріали для їхнього вирощування. Це сприяє розвитку самозайнятості та підвищенню добробуту місцевих громад.

Створення кластеру птахівництва: Бізнес асоціація «4БІЗНЕС» ініціювала створення кластеру птахівництва в регіоні. Метою є об’єднання зусиль фермерів, підприємців та науковців для підвищення ефективності виробництва та збуту продукції.

Асоціація тваринників та птахівників: У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ планується створення Асоціації тваринників та птахівників, яка об’єднає виробників для спільного вирішення галузевих питань та лобіювання інтересів на регіональному та національному рівнях.

Про виклики та перспективи

Попри деякі позитивні зрушення, галузь стикається з низкою викликів:​

Наслідки воєнних дій: Часткове зруйнування птахофабрик та зменшення поголів’я птиці негативно впливають на обсяги виробництва.

Загроза пташиного грипу: У лютому 2025 року в селі Калинівка Роменського району було зафіксовано випадок пташиного грипу, що підкреслює необхідність посилення ветеринарного контролю та біобезпеки.

Та, незважаючи на ці труднощі, птахівництво на СУМЩИНІ має потенціал для подальшого розвитку завдяки підтримці міжнародних партнерів, активності місцевих громад та прагненню фермерів  до модернізації виробництва.​

До слова, у квітні нинішнього року на СУМЩИНІ спостерігається тенденція до зниження цін на курячі яйця, що пов’язано з кількома факторами.​

Поточна ситуація з цінами

За даними Сумської філії НДІ «Украгропромпродуктивність», на початку 2025 року ціни на курячі яйця на місцевих ринках знизилися:​

Яйця ІІ категорії подешевшали з 50,99 до 34,47 грн за десяток.

Яйця І категорії – з 56,99 до 42,43 грн за десяток.

Таке зниження відображає загальноукраїнську тенденцію, де в лютому середня ціна на яйця складала 66,7 грн за десяток, що на 13 відсотків менше, ніж у попередньому місяці.

Про сімейний бізнес фермерського господарства «Джмелик» на СУМЩИНІ, який має вікову історію…

Причини здешевлення

Основними факторами зниження цін є:​

Збільшення тривалості світлового дня навесні, що сприяє підвищенню несучості курей.

Сприятливі погодні умови та стабільна енергетична ситуація, які знижують витрати на виробництво.

Проте, з наближенням Великодня, який у 2025 році припадає на 20 квітня, очікується короткострокове зростання цін через підвищений попит.

Нині, скажімо в місті БУРИНЬ  поки що можна купити  курячі яйця в межах 55-60 гривень за десяток. Проте з наближенням пасхальних світ, швидше за все, ціни на продукцію будуть зростати…

Про прогноз на післявеликодній період

Після свят, за сприятливих умов, ціни на яйця можуть знову знизитися. Експерти прогнозують можливе зниження вартості на 20–30 відсотків завдяки збільшенню пропозиції від домашніх господарств та стабільним витратам на виробництво.

Таким чином, жителі СУМЩИНИ, швидше за все,   можуть очікувати на подальше зниження цін на курячі яйця після Великодня, за умови стабільної ситуації на ринку.​..

Отже, вперше з початку лютого зафіксовано зниження цін на курячі яйця в квітні…

Після періоду зростання у лютому-березні за останні два тижні зафіксовано зниження цін на 5,2 відсотка – з 60,85 грн до 57,68 грн за десяток не фасованих курячих яєць категорії С1.

Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ.

За його словами, на внутрішньому ринку дефіциту курячих яєць не спостерігається, пропозиція задовольняє поточний попит споживачів.

«Ринок курячих яєць традиційно характеризується сезонними коливаннями попиту. Поточна цінова динаміка відображає взаємодію ринкових факторів, включаючи виробничі витрати (корми, енергоносії, логістика), а також сезонний попит. Мінагрополітики тримає руку на пульсі цінової ситуації та працює над забезпеченням балансу інтересів виробників і споживачів», – наголосив ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ.

Зокрема, об’єктивні дані свідчать: виробництво яєць у березні 2025 року становило 962 млн штук, що демонструвало суттєве зростання порівняно з січнем (784 млн шт.) та лютим (787 млн шт.) поточного року.

За даними Державної служби статистики України динаміка цін за останні тижні наступна:

28.03.2025 – 60,85 грн;

04.04.2025 – 60,44 грн (зниження на 0,7%);

11.04.2025 – 57,68 грн (зниження на 4,6%).

Для фермерів прифронтових громад СУМЩИНИ нині розмір гранту складатиме до пів мільйона гривень…