Про новітні технології, які наразі активно використовуються у сільському господарстві…

13

Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…

Не секрет, що методи ведення сільського господарства, які десятками років у минулому застосовувалися в агросекторі, вже досить застарілі.

І стає зрозумілим, що вони ведуть не тільки до зменшення родючості грунтів, а й до зникнення сільських територій.

Тобто, в землю все більше й більше вноситься хімікатів, а все менше «зелених» добрив.

І як підсумок: населення в селах катастрофічно зменшується. І прийде такий час, коли жителів тут зовсім не буде…

Новітні розробки змінюють погляд фермерів на бізнес він стає прибутковішим і безпечнішим…

Прогнозування врожайності та використання даних для планування…

За відкритими джерелами в інтернеті, цифровізація сільського господарства робить життя людей, які працюють у цій сфері легшим, ефективнішим і простішим.

Крім того, без нових технологій у майбутньому людство може опинитися на межі голоду та бідності.

Так, за прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, щоб забезпечити харчовими продуктами світове населення, що постійно зростає, фермерам до 2050 року необхідно буде стабільно виробляти майже у півтора раза більше врожаю, ніж наразі.

Тому без широкого впровадження «розумного» сільського господарства, яке дозволяє максимально автоматизувати сільськогосподарську діяльність, цієї проблеми не розв’язати.

Investory News підготували добірку технологій, які сприяють покращенню ведення сільськогосподарського бізнесу.

Інтеркропінг: переваги вирощування кількох культур на одному полі…

Дрони 

Протягом останніх десяти років фермери частіше використовують безпілотні технології у своїй діяльності. Вони з високою точністю можуть визначати біомасу сільськогосподарських культур, висоту рослин, наявність бур’янів і водонасиченість на певних ділянках поля. Крім того, надають якісніші й точніші дані з вищою роздільною здатністю, якщо порівнювати зі супутниками.

Дрони активно використовуються фермерами у боротьбі з комахами – з їх допомогою на небезпечні ділянки наносяться спеціальні хімічні речовини, при цьому знижується ймовірність прямого впливу, що веде до хімічного отруєння.

Серед мінусів – це технологія не з дешевих. А ще вона не підійде у випадках, коли мова йде про великі площі земель, де потрібні картографування або моніторинг значних за обсягом територій.

У таких випадках краще доповнити цю технологію супутниковим моніторингом тих областей, що вже нанесені на карту, і де конкретні зони потрібно просто перевірити ще раз.

Використання дронів у фермерській діяльності: які перспективи…

Космічний моніторинг

Використання супутникових даних для прогнозування врожайності, а також моніторингу полів практично в реальному часі, наразі є актуальним, як ніколи раніше. Робиться це аби виявити різноманітні загрози, на кшталт зів’ялості рослин (а також просто мати розуміння про їх загальний стан), отримати дані щодо індексу вмісту хлорофілу в рослині, який допомагає при внесенні поживних речовин, щодо вмісту азоту, мінімізації впливу ґрунтового фону на ранніх стадіях розвитку рослин тощо.

До речі, за допомогою супутникових навігаційних систем (наприклад, GPS) і датчиків можна контролювати витрати пального та оптимізувати маршрути й навантаження на персонал, що обслуговує техніку.

Зауважимо, що в країнах ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ 80 відсотків сільгосптехніки продається з навігаційним обладнанням, але фактично підключені до мережі тільки 30 відсотків, бо у цій сфері переважають дрібні сімейні ферми з невеликими посівними площами. Тому переходити на «розумну» та у рази дорожчу техніку їм немає сенсу.

Датчики

Спеціальні сенсори, які встановлюються в землю у контрольних точках і об’єднуються у певну мережу. З їх допомогою можна визначати характеристику ґрунту – наприклад, його типи, або неоднорідності рельєфу, освітленість, погоду, кількість бур’янів, паразитів, вологість, температуру, фази росту рослин й оперативно повідомляти про це користувачеві для прийняття рішення.

Тобто, не обов’язково виїжджати на поле аби отримати інформацію про стан його культур.

Роботи

Як правило виконують широкий спектр завдань – від збору врожаю до очищення території від бур’янів.

За даними консалтингової компанії Tractica, у 2024 році постачання сільськогосподарських роботів зросте до 594 тисяч одиниць.

Це можуть бути як безпілотні трактори, так і літальні апарати, які працюють автономно без присутності людини. Тобто. використовувати їх можна у будь-який час доби.

Крім цього, вони можуть бути забезпечені безліччю додаткових функцій, наприклад, вбудованими системами проти шкідників.

Також це можуть бути автоматизовані системи вегетації агрокультур, або ж автоматизовані системи управління молочними фермами тощо.

Цікаво, що у США одна технологічна компанія займається розробкою роботів, які мають здатність розрізняти сільгоспкультуру від бур’яну й вибірково обприскують тільки його хімікатами.

До речі,  у Японії створено робота, який замість людини збирає полуницю з грядок.

«Розумні» ферми

Наразі під випасом худоби перебуває одна третина земель планети, при цьому тварини у процесі росту з’їдають більшу частину вирощуваного зерна.

Тому на думку вчених традиційне тваринництво малоефективне.

Натомість пропонується використання «розумних» ферм – їх автоматизовані системи відгодівлі, доїння та моніторингу здоров’я тварин, підвищує надої на 30-40 відсотків.

Тобто, кормова база використовується більш раціонально.

А ще власники «розумних» ферм завдяки технологічним рішенням можуть підвищувати ефективність ветеринарного обслуговування. Так, створюється єдина база даних тварин, всі вони мають «електронні паспорти» (на основі чіпів). Й таким чином забезпечується постійний та надійний ветеринарний контроль.

«Розумні» сховища

З їх допомогою фермери мають змогу стежити за станом овочів і фруктів під час зберігання, усе – завдяки спеціально заданим алгоритмам у режимі реального часу. Крім того, технології мають здатність контролювати температурний режим сховищ, рівень вологості, вміст вуглекислого газу – це допомагає приймати правильні рішення за необхідності.

До речі, якщо стається збій або змінюються умови збереження продукції, система автоматично виправляє ситуацію, оповіщуючи про це власника.

Такі технологічні рішення дають можливість зменшити витрати на персонал і поліпшити умови зберігання зібраного врожаю.

«Розумне» водопостачання

Близько 70 відсотків чистої води використовується для потреб світового сільського господарства, з них 60 відсотків витрачаються даремно.

«Розумні» системи розв’язують цю проблему, попереджаючи фермерів про витоки та поломки устаткування. При цьому водяними помпами можна управляти віддалено.

Наприклад, в Індії фермери використовують мобільну систему віддаленого управління водяними помпами, з допомогою якої економиться час, вода та гроші.

Загалом дослідження щодо ефективного використання води у сільському господарстві проводиться у всьому світі…

Агроекологія: про вплив сільського господарства на екосистеми

Таким чином, в останні роки впровадження інформаційних технологій в сільському господарстві призвело до коригування способів обробки сільськогосподарських культур та управління полями. Технології докорінно змінили концепцію сільського господарства, зробивши його більш вигідним, ефективним, безпечним та простим…

ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ»: «Через нашу байдужість транснаціональні компанії за 5-10 років можуть безповоротно знищити родючість та потенціал української землі…»