Нині край потрібне справедливе ставлення до невеликих/малих фермерських господарств… 

4

Керівництво Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) докладає максимум зусиль, щоб захистити права фермерів та селян.

Проте, на превеликий жаль, в державі кількість фермерів все ж таки  зменшується.

В Україні відбувається наступ на права фермерів та стрімке скорочення їх кількості.

Про це заявив Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) в інтерв’ю «Без малих фермерських господарств ми не ввійдемо в ЄС» сайту Кurkul.com.

«Загалом кількість фермерських господарств, як юридичних осіб, в країні зменшилась. Оскільки ми маємо помилку в розрахунку держави. Наприклад, людей, які мають особисті селянські господарства, не вважають фермерами. Тому, якщо характеризувати виключно цю категорію господарств України, то за 10 років ми маємо приблизно трикратне зменшення. До того ж у регіонах, де ведуться бойові дії, більшість фермерів  припинили діяльність, а є такі, які переїхали, але ведуть її», – Іван Томич.

Зауважимо, що очевидним фактом є недостатня увага з боку держави до проблем найдрібніших фермерів. Тому вони  можуть зазнавати як рейдерських атак, так і просто отримувати менше уваги в урядових ініціативах чи програмах допомоги.

Мабуть, цих гравців ринку «не помічають» в статистиці й дослідженнях.

Іван Томич: «Державі це дуже важко простежити. Ну і відповідно до такої тенденції  кількість членів АФЗУ зменшилась, а це був бойовий авангард,  який здатний себе захищати. Якщо 1,5 млн польських фермерів здатні відстояти свої права і не відступають, то в нас, на превеликий жаль. за коронавірусні й воєнні часи відбувся наступ на права фермерів. І як давно ви бачили виступи українських фермерів?»

Не секрет, що мета Асоціації фермерів та приватних землевласників України – це формування масового фермерського руху в державі, як альтернативи розвитку колгоспно-радгоспної системи.

Безумовно,  колгоспної системи вже давно немає, але ця місія протягом всіх минулих років актуальна.

Асоціація фермерів залишається єдиною громадською організацією, яка відстоює фермерський устрій України наскільки це вдається, і в умовах війни продовжує цим займатись.

Підкреслимо, що в СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ, яка є  прифронтовою зоною,   цю дуже важливу місію виконує Громадська організація «Асоціація фермерів та приватних землевласників Сумщини» на чолі з головою Олегом Бондаренком.

Іван Томич: «Сьогодні у фермерів збільшилась кількість викликів. Є загрози, як економічні, так і фізичні. Тому ці питання на порядку денному і закладаються в діяльність Асоціації і її обласних організацій. Звичайно, хотілося б якось вплинути та покращити становище фермерів з Донеччини, Херсонщини чи Луганщини, але силами громадської організації розв’язати ці питання неможливо.

Друга проблема, яка спровокована війною – це зменшення вартості зерна, а відповідно й прибутків господарств. І якщо більші господарства мають різні напрямки виробництва і фінансову подушку, то для невеликих фермерських сімейних господарств – це смертельно».

Загостримо  свою увагу й на тому, що у фермерів нерідко відбирають землі.

Захистити законні права на землю, як каже Іван Томич, стає майже неможливим…

І це він каже про відносно безпечні регіони.

15-16 листопада 2022 року за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і Німецької громадської організації «Austaush e.V.» тривав народний форум «Селянські та фермерські господарства під час війни та у період повоєнного відновлення України: політичний діалог», ініційований академічною громадськістю, фермерами й приватними землевласниками. Одним з організаторів заходу став Інститут економіки та прогнозування НАН України.

Як розповідав  нашому сайту ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова АФЗС, до Резолюції народного форуму «Селянські та фермерські господарства під час війни та у період повоєнного відновлення України: політичний діалог» аграрії СУМЩИНИ внесли 11 пропозицій, 5 з них було підтримано…  ЧИТАТИ ТУТ: https://afzs.sumy.ua/oleh-bondarenko-holova-afzs-do-rezoliutsii-narodnoho-forumu-selianski-ta-fermerski-hospodarstva-pid-chas-vijny-ta-u-period-povoiennoho-vidnovlennia-ukrainy-politychnyj-dialoh-ahrarii-sumshchyny-vnesly/

Чому сайт https://afzs.sumy.ua/ пригадав цей форум?

 У  ньому взяли участь представники від аграріїв СУМЩИНИ – ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова «Асоціації фермерів  та приватних землевласників Сумщини», та його заступники – В’ЯЧЕСЛАВ РАЩУПКІН і  АНАТОЛІЙ МАКСИМЕНКО.

І вони від  аграріїв області внесли конкретні  пропозиції до Резолюції форуму. Зокрема, призупинити введення в дію закону про обіг земель сільськогосподарського призначення на період військового стану, який нині триває в Україні. І до аграріїв Сумщини прислухалися…

Проте загалом кількість фермерських господарств, як юридичних осіб, в країні зменшилась. Виявляється, що  тут є й  помилка в розрахунку держави. Зокрема, людей, які мають особисті селянські господарства, не вважають фермерами.

Тому, якщо характеризувати виключно цю категорію господарств України, то за 10 років, за словами Івана Томича,  маємо приблизно трикратне зменшення. До того ж у регіонах, де ведуться бойові дії, більшість фермерів  припинили діяльність, а є такі, які переїхали, але ведуть її.

Це стосується і СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ…

До речі, якщо 1,5 млн польських фермерів здатні відстояти свої права і не відступають, то в нашій державі за коронавірусні й воєнні часи відбувся вагомий наступ на права фермерів.

Мусимо констатувати, він не зупиняється поки що…

Замість висновків підкреслимо таке: опісля війни  потрібно буде інтегрувати агросектор в єдину європейську спільноту, де 17 гектарів – середній розмір господарства, а у Польщі, до слова,  – 9 гектарів.

Нагадаємо, що в Україні  – це 10 тисяч гектарів.

І з такою кількістю землі в одних руках, не потрібно бути й пророком, до євроспільноти  ніхто не пустить.

Отже, вже нині край потрібне справедливе ставлення до невеликих/малих фермерських господарств.

І тільки в такому ставленні вони будуть не зменшуватися й зникати, а навпаки міцніти і забезпечувати продовольством українське суспільство…

ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова АФЗС: «До Резолюції народного форуму «Селянські та фермерські господарства під час війни та у період повоєнного відновлення України: політичний діалог» аграрії СУМЩИНИ внесли 11 пропозицій, 5 з них підтримано…»