Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…
Точне землеробство в діяльності фермерських господарств СУМЩИНИ
На СУМЩИНІ, до слова, як і в багатьох інших регіонах України, точне землеробство поки що перебуває на стадії розвитку.
Та зауважимо, що є кілька фермерських господарств, які активно впроваджують новітні технології.
Правда, конкретні назви господарств (з відомих нинішніх причин – війна), які займаються точним землеробством, поки що широко не оголошуються.
Однак виділимо кілька загальних трендів і прикладів:
Сільгосппідприємства:
Аграрні підприємства на СУМЩИНІ, особливо ті, які займаються вирощуванням зернових, соняшнику та ріпаку, уже почали доволі широко впроваджувати технології точного землеробства.
Відзначимо, що господарства для цьогомають земельні ресурси, які дозволяє їм інвестувати у новітні технології, зокрема в:
GPS-навігацію для точного управління сівбою та обробкою земель.
Системи моніторингу вологості ґрунту та контролю за внесенням добрив.
Супутникові знімки та дронів для контролю стану посівів.
Зокрема, сільгосппідприємство «Авангард», який має свої представництва та земельні ділянки на СУМЩИНІ, вже активно впроваджує інноваційні технології для покращення агровиробництва, включаючи точне землеробство.
Представництва активно застосовують GPS-навігацію та системи автопілотування для сільськогосподарської техніки, що дозволяє зменшити витрати на палива, добрива і засоби захисту рослин, а також покращити точність виконання польових робіт. «Авангард» також інвестує в передові технології для управління полями, включаючи використання GPS для сівби, обробки та внесення добрив.
Група сільгоспкомпаній «Українські аграрії» – це агрогрупа, яка також активно впроваджує інноваційні технології на своїх землях, включаючи використання GPS-навігації для управління технікою та картографування полів. Це дозволяє точніше визначати, де і коли необхідно вносити добрива, а також оптимізувати маршрути для техніки, зменшуючи витрати на паливо та знос техніки.
Сільськогосподарські кооперативи
Кілька кооперативів на СУМЩИНІ теж почали застосовувати передові методи точного землеробства, до речі, – часто за допомогою фінансування в рамках державних програм або з допомогою міжнародних грантів.
Повідомляється, що це кооперативи:
«Сумиагро» – аграрне об’єднання, яке активно впроваджує технології для підвищення ефективності виробництва, в тому числі через точне землеробство.
Одне з найбільших аграрних підприємств СУМЩИНИ, яке спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур.
«СумиАгро» активно використовує системи GPS-навігації для точного управління сівбою, обробкою ґрунту та внесенням засобів захисту рослин. Сільгосппідприємство використовує передові технології для контролю за точністю обробки полів і моніторингу агропроцесів в реальному часі.
Кооператив «АгроСумщина» (Сумський район): є ініціативи з впровадження GPS-навігації для техніки. Це включає і середні фермерські господарства, які працюють за схемою кооперації. У цих господарствах GPS-технології допомагають оптимізувати сівбу, обробку ґрунту та точне внесення ресурсів. Словом, кооператив також працює над оптимізацією використання земельних ресурсів, використовуючи передові технічні рішення.
Фермерське господарство «Слобожанщина», яке займається вирощуванням зернових та олійних культур, впроваджує GPS-навігацію для сільськогосподарської техніки. Аграрії використовують такі технології, як автопілот та системи точного внесення добрив, для підвищення ефективності обробки полів та зменшення витрат на матеріали та енергоносії.
Малі та середні фермерські господарства
Не секрет, що більшість малих та середніх фермерських господарств на СУМЩИНІ ще не мають можливості впроваджувати масштабні технології точного землеробства.
Проте все більше малих та середніх фермерів звертаються до консультацій з точного землеробства та дрібних інструментів для моніторингу ґрунту.
Наприклад, фермери, які займаються органічним землеробством, використовують точні методи для моніторингу стану ґрунту, обробки та удобрення полів.
Інноваційні стартапи та агротех-компанії
Оскільки СУМЩИНА не є найбільш розвиненим регіоном у контексті технологічних інновацій, багато фермерів звертаються за допомогою до стартапів та агротех-компаній, які надають послуги з впровадження точного землеробства.
Відзначимо, що деякі з таких компаній працюють і в СУМСЬКІЙ ОЛАСТІ, пропонуючи як технології (дрони, датчики), так і послуги з агрономічного консультування.
Agro-Machines – компанія, яка постачає інноваційні технічні рішення для фермерів, включаючи технології точного землеробства.
GeoTech Agro – компанія, яка спеціалізується на агрономічних послугах, використовує супутникові знімки і GPS-системи для моніторингу посівів.
Аграрні інвестиційні проєкти
В останні роки в державі з’являються інвестиційні проєкти, які націлені на впровадження точного землеробства через співпрацю з державними та міжнародними інвесторами.
Вони часто фінансуються через гранти або спеціалізовані програми, орієнтуючись на оптимізацію використання земельних ресурсів, поліпшення екології та зменшення витрат.
Консультанти та агрономи на місцях
На СУМЩИНІ є також є ряд приватних агрономів і консультаційних центрів, які займаються впровадженням точного землеробства на місцевому рівні.
Вони допомагають фермерським господарствам на різних етапах від впровадження нових технологій до навчання персоналу та моніторингу.
Інформаційні платформи
Оскільки інтерес до точного землеробства, як уже розповідав у своїх матеріалах наш сайт https://afzs.sumy.ua/ зростає, на СУМЩИНІ з’являються інформаційні платформи та агрономічні онлайн-курси, які надають місцевим фермерам знання та інструменти для впровадження точного землеробства.
Це може включати онлайн-платформи для моніторингу посівів, програмне забезпечення для управління господарством, а також дистанційні консультації.
Таким чином, вважаючи на те, що точне землеробство ще на стадії активного впровадження, на СУМЩИНІ поки що є обмежена кількість фермерських господарств, які використовують ці технології на значній площі. Проте, все більше господарств починають впроваджувати окремі елементи точного землеробства. І, безсумнівно, з кожним роком кількість таких фермерських господарств буде зростати. Проте дуже важливо, щоб і УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА, і міжнародні організації, в тому числі й благодійні, сприяли конкретній підтримці таких ініціатив…