Який нині стан посівів сільськогоспдарських культур на СУМЩИНІ…

3

Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ  ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…

На СУМЩИНІ весняні заморозки завдали найбільшої шкоди посівам озимого ріпака та озимої пшениці…

Станом на початок червня 2025 року, аграрна ситуація на СУМЩИНІ є загалом позитивною, хоча й з окремими викликами.

Про озимі культури

Озима пшениця, яка займає близько 144 тис. га в області, перебуває переважно в доброму та задовільному стані. Близько 30 відсотків посівів мають добрий розвиток, решта – задовільний, що потребує належного агрономічного догляду.

До слова, у 2024 році аграрії  СУМЩИНИ досягла рекордної врожайності озимої пшениці – 55,8 ц/га.

Зауважимо, що  за сприятливих умов подібні результати можливі й нинішнього року.

Про ярі зернові та технічні культури

Станом на 30 травня 2025 року аграріями СУМЩИНИ було засіяно 390,6 тис. га ярих зернових та зернобобових культур – це виводить область на четверте місце в Україні за темпами сівби.

Кукурудза: засіяно 3,94 млн га по Україні (98% від прогнозу).

Ячмінь: 744,4 тис. га (96%).

Яра пшениця: 217,1 тис. га (95%).

Горох: 212,1 тис. га (98%).

Овес: 158,6 тис. га (98%).

 Гречка: 66,0 тис. га (75%).

Просо: 66,1 тис. га (87%).

Технічні культури посіяні на площі 7,38 млн га (93%), зокрема соняшником – 4,73 млн га. Соєю аграрії засіяли площу у 2,23 млн га.

Про погодні умови

Погодні умови  в УКРАЇНІ протягом останнього тижня були різноманітними. На заході переважала хмарна та дощова погода з грозами та сильним вітром, тоді як на південному сході було суттєво тепліше. Температура коливалася від 10°C у західних регіонах до 26°C у східних. У середині тижня температура повітря почала вирівнюватися по всій території.

Цього тижня температура повітря вдень на СУМЩИНІ зросте до +30 градусів, місцями  будуть грози, можливий також град…

Погодні ризики і зміна клімату на СУМЩИНІ: як вплинуть на сільськогосподарську діяльність фермерів…

Як повідомив Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН посіви озимих культур на більшості площ області перебувають у задовільному та доброму стані. Рослини пшениці озимої здебільшого знаходяться у фазі колосіння колос. Проте цього періоду ймовірне пошкодження рослин шкідниками та хворобами, що може вплинути на їх стійкість та врожайність. Своєчасне застосування пестицидів та інших засобів запобігає поширенню хвороб та знижує пошкодження рослин шкідниками.

Про захисні заходи

Захисні заходи інсектицидами рекомендується проводити за перевищення порогу шкодочинності хлібними жуками 3–4 екз. на кв.м.

Вологозабезпечення. Запаси вологи в ґрунті під пшеницею озимою в орному та півметровому горизонті незадовільні і становлять відповідно 17,7 та 47,0 мм, у метровому горизонті – 103,3 мм.

СУМЩИНА забезпечує 7–8 відсотків загальноукраїнського валового збору сої, що свідчить про вагомий доробок регіону у виробництво цієї культури…

Ярі зернові культури. На більшості площ, посіяних у ранні та оптимальні строки посіву, рослини ячменю ярого, пшениці ярої та вівса нині перебувають у фазі виходу в трубку. Наразі на посівах ярих культур ураження посівів хворобами не відмічено.

Горох. Рослини гороху перебувають у фазах «бутонізація» та «початок цвітіння», при настанні жаркої погоди та поки що помірної вологості повітря можливе заселення гороховим зерноїдом. При його появі ефективне використання гербіцидами системної та контактної дії: Карате Зеон, Коннект та інші. Фунгіцидний захист рекомендовано проводити на початку цвітіння препаратами Абакус, Аканто Плюс та ін.

Соя. На початку розвитку посіви сої чутливі до забур’яненості, шкоду цій рослині можуть завдати злакові і дводольні бур’яни. Доцільним є внесення й посилення дії основного препарату шляхом додавання додаткових гербіцидів або компонентів, зокрема органо-силіконових ад’ювантів, що підвищують ефективність проникнення діючої речовини. Одним із поширених варіантів є комбіноване застосування бентазону у нормі 2,5 л/га та тифенсульфурон-метилу у дозі 6–8 г/га (гранично допустима норма тифенсульфурон-метилу становить 8 г/га), у складних польових умовах її допустиме підвищення до 8–10 г/га, а норму бентазону — до 3 л/га. Серед ефективних страхових схем захисту сої від дводольних бур’янів є також такі комбінації: бентазон + кломазон — поєднує контактну та ґрунтову дію, підвищуючи ефективність за раннього внесення; бентазон + імазамокс — дієвий варіант для контролю стійких і важко знищуваних бур’янів, зокрема падалиці ріпаку.

Обробка сої. Такі схеми застосовується, коли бур’ян перебуває в оптимальній фазі, а соя – у фазі 1–3 трійчастих листків. Після завершення періоду захисної дії ґрунтових гербіцидів зазвичай виникає потреба в додатковому контролі злакових бур’янів.

Які нині закупівельні ціни на зернові культури на СУМЩИНІ…

Грамініциди. У таких випадках застосовують грамініциди – препарати вибіркової дії, спрямовані на знищення однорічних та деяких багаторічних злакових видів згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Погодні умови. Початок третьої декади травня відзначився невеликим потеплінням, середньодобова температура повітря становила 21,0 °C, в окремі дні стовпчик термометра піднімався до позначки 28,0 °C у повітрі та 40,0 °C (27.05) на поверхні ґрунту.

Температура й опади. У нічні години спостерігалося зниження температури до 10,0 °C (21–22.05) в повітрі та до 3,0 °C (21.05) на поверхні ґрунту, відносна вологість повітря знижувалася до 46%, вітер переважав південно-східний 8–9 м/с, температура ґрунту на глибині 5 см та 40 см становила 17,1 і 14,5 °C відповідно. Опадів за цей період випало 2,2 мм.

Таким чином, загалом стан посівів на СУМЩИНІ на сьогодні є стабільним. Озимі культури перебувають у доброму та задовільному станах, а ярова сівба наближається до завершення. Якщо сприятливі погодні умови встановляться, а ще вестиметься належний агротехнічний догляд за посівами, то буде надія на отримання фермерами дорідних врожаїв  сільськогосподарських культур у регіоні в нинішньому

Скільки гектарів  земель продано у рамках земельної реформи на СУМЩИНІ і які ціни в 2025 році…