Як впливає нинішня війна на діяльність фермерських господарств?

1

Наш сайт  своїм читачам постійно розповідає про досягнення, проблеми та перспективи/не перспективи  розвитку фермерських (малих)  господарств СУМЩИНИ під час нинішньої жахливої війни…

ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРЕМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» в ексклюзивному інтерв’ю сайту https://afzs.sumy.ua/, зокрема зауважив, що фермери та  люди, які працюють в сільському господарстві, тільки об’єднавшись, зможуть захистити свої права і навести лад на своїй землі…

ОЛЕГ БОНДАРЕНКО, голова ГО АФЗС: «Фермери та  люди, які працюють в сільському господарстві, тільки об’єднавшись, зможуть захистити свої права і навести лад на своїй землі…»

 

І це, дійсно, так. Адже й до війни фермери стикались з безліччю проблем, щоб виживати. Адже влада, на жаль, як і в тодішні часи, так і в воєнне лихоліття не поспішають йти на поміч малим фермерським господарствам…

До слова, Українська Рада Бізнесу у співпраці з Help ­– Hilfe zur Selbsthilfe в Україні за фінансової підтримки Aktion Deutschland Hift уже під час воєнного стану провела репрезентативне опитування малих фермерських господарств (від 5 до 100 га) з усіх регіонів України.

Саме ж опитування проводилось та аналізувалось Міжнародною маркетинговою групою.

Які ж основні результати  проведеного дослідження?

Відповідно до них, все ж таки більшість опитаних фермерів з усіх регіонів держави позитивно оцінює стан свого бізнесу попри наявні труднощі.

А для них основним викликом є стабілізація та утримання показників діяльності на нинішньому їх рівні, враховуючи всі наявні у них проблеми, серед яких основними є:

недостатність кваліфікованих працівників;

слабкий захист прав власності та рейдерство;

проблеми у розрахунках із торговими мережами;

ризики, пов’язані із можливістю відключення електроенергії (нині: це одна з найболючіших проблем – https://afzs.sumy.ua/);

непередбачувані дії держави, постійні зміни законодавства.

Не тішить такий факт: 80 відсотків  фермерів потребують допомоги в різних її форматах, а у 78,3 відсотка є потреба у фінансовій допомозі від кредитних установ чи донорських програм.

А ще фермери шукають консультаційних порад від експертів в таких питаннях, як: фінанси та інвестиції,  постачання та збут, пошук партнерів та побудова відносин з владою.

А 52,3 відсотка фермерів, які потребують кредитних чи донорських коштів, відзначили, що необхідна сума для фінансування своєї діяльності коливається в межах від 500 тисяч до 5 мільйонів гривень.

Вони вказують, що залучення таких коштів є бажання розвитку та відновлення, на допомогу з оподаткуванням, нову техніку та новітнє обладнання, страхування та покриття ризиків,  вихід на нові ринки та дослідження,  навчання та розвиток, виплату боргів та оплату праці, закупівлю хімікатів, а також на логістику тощо.

Щодо позитиву. Позитивним моментом є те, що 76 відсотків опитаних фермерів готові надати свої допомогу іншим підприємцям за рахунок консультацій, спільних проєктів, послуг, рекомендації продукції своїм клієнтам та готові ділитися ресурсами.

А також  вони готові поділитись досвідом у виробництві, ініціативністю до змін, знанням європейських практик, зв’язками партнерів, знанням іноземних мов та іншими різними секретами.

А от готовність брати участь у розробці спільних продуктів та у створенні спільних інфраструктурних проєктів з іншими підприємства виявили тільки 39 відсотків опитаних фермерів.

Найбільш актуальні зміни, які чекають фермери з усіх регіонів України (на час опитування –https://afzs.sumy.ua/):

необхідність позбавити фермерів тимчасово сплачувати єдиний податок 4 групи;

вирішити проблему із блокуванням податкових накладних, повернути презумпцію невинуватості платника податку;

створити організації водокористувачів для розвитку зрошення;

відтермінувати запровадження мінімального податкового навантаження на 1 гектар;

продовжити безмитний режим з ЄС та квот ще на кілька років.

Підкреслимо, що у короткій чи середньостроковій перспективі 43 відсотки опитаних фермерів ставлять перед собою мету зберегти поточний стан справ в господарстві, напрямок на розвиток в майбутньому передбачається у 28 відсотків, а 26 відсотків опитаних заради мінімізації своїх збитків планують згорнути напрямки своєї діяльності.

До речі, ті, хто планує в майбутньому розвиток свого господарства, здійснюватимуть це за рахунок збільшення обсягів виробництва, виходу на нові ринки збуту, зокрема ЄС,  та хочуть підвищити якість та ціни на свої продукти.

УКРАЇНА наблизилася до вступу в ЄС: що  буде із сільським господарством?

 

Що ж стосується виходу на міжнародні ринки, то тільки  8 з 400 опитаних на 100 відсотків готові для вивозу наявних у них продуктів, в той час, як всі інші фермери мають хоча б одну невирішену проблему, наприклад, відсутність адаптації упакування чи невпевнені у відповідності їх продукції потребам потенційних споживачів за кордоном.

Варто теж зазначити, що логістика є окремим викликом в роботі фермерського господарства, особливо це стосується ускладненого доступу до контейнерних перевезень, резервування автотранспорту та відсутність подачі вагонів.

Враховуючи багато невирішених внутрішніх питань та проблем на  ринку у зв’язку з бойовими діями, більшість опитаних (67,5 відсотка) вважає, що іноземцям з 2024 року має бути дозволено купувати сільськогосподарську землю, але необхідно запровадити обмеження на обсяги купівлі її, повідомив сайт https://urb.org.ua/.

Щоб легше було долати проблеми та труднощі в діяльності фермерів в СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ, наприклад, створено Громадську організацію «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ», яку очолює ОЛЕГ БОНДАРЕНКО.

Її дієвість підтверджує і діяльність кількох місцевих осередків.

Зокрема,  успішні приклади БУРИНСЬКОГО ОСЕРЕДКУ ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ», який очолює АНДРІЙ ГУСАК,  доводять, що отримати грантову підтримку на розвиток власної справи – реально!

Успішні приклади БУРИНСЬКОГО ОСЕРЕДКУ ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» доводять, що отримати грантову підтримку на розвиток власної справи – реально!

 

Про доробки місцевих організацій уже розповідав наш сайт…

Фермери СУМЩИНИ обирають ЄВРОСЕМ