Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…
Зауважимо, що зростання виробництва тваринницької продукції на СУМЩИНІ в нинішньому році, як і в інших регіонах, залежатиме від кількох ключових факторів:
Інвестиції та модернізація галузі: Тваринницька галузь може розвиватися, якщо фермери будуть інвестувати в модернізацію обладнання та вдосконалення технологій виробництва. Це включає автоматизацію процесів, поліпшення умов утримання тварин, застосування нових кормових добавок і покращення ветеринарного обслуговування.
Програми підтримки від держави та місцевих органів влади: Якщо будуть продовжуватися програми субсидій або грантів для розвитку тваринницької галузі, це може стимулювати зростання виробництва. Для прикладу, допомога у закупівлі нового обладнання, часткове відшкодування витрат на корм та ветеринарні послуги, підтримка у розвитку органічного виробництва.
Погодні умови: На СМЩИНІ важливими факторами є не тільки сільське господарство, а й кормова база для тварин. Сприятливі погодні умови можуть сприяти як росту кормових культур, так і поліпшенню якості продукції.
Чи збільшиться вирощування основних олійних культур на СУМЩИНІ в 2025 році?
Ринки збуту та попит на продукцію: Попит на продукцію (молоко, м’ясо, яйця) буде впливати на стимулювання виробництва. Якщо регіон зможе ефективно працювати на внутрішньому та зовнішньому ринках, це може сприяти розширенню виробництва.
Ветеринарні послуги та екологічні стандарти: Важливим аспектом є дотримання сучасних стандартів у галузі ветеринарії, безпеки харчових продуктів та екології. Якщо фермерські господарства зможуть відповідати високим стандартам, вони отримають більше можливостей для розширення виробництва та виходу на нові ринки.
Враховуючи ці фактори, звичайно, можна очікувати на поступове зростання виробництва тваринницької продукції на СУМЩИНІ, при умові, якщо буде підтримка на рівні держави та місцевих органів влади, інвестицій в інновації та ефективну логістику.
До слова, за прогнозом науковців Інституту аграрної економіки, у 2025 році виробництво продукції тваринництва як в державі, а в тому числі й на СУМЩИНІ, зросте проти попереднього року на 1,5 відсотка – до 216,6 млрд грн.
Про це розповів директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Юрій Лупенко.
За його словами, в державі прогнозується збільшення проти торішніх показників обсягів продукції вирощування худоби і птиці на 3,1 відсотка, зокрема, внаслідок зростання обсягів продукції вирощування свиней та птиці:
виробництво птиці зросте проти показників мирного 2020 року на 6,2 відсотка, перевищивши водночас результат 2024 року на 5,5 відсотка;
обсяги виробництва свинини внаслідок зростання реалізації продукції у живій масі збільшаться порівняно з 2024 роком на 4,6 відсотка.
При цьому внаслідок скорочення поголів’я великої рогатої худоби (без корів) на 4,3 відсотка очікується суттєве зменшення виробництва м’яса ВРХ (-12,3 відсотка).
Також внаслідок скорочення поголів’я овець і кіз (-6,8%) прогнозується спад виробництва м’яса цих тварин (-8,3 %).
Обсяги виробництва молока залишаться майже на рівні 2024 року (-0,5%), хоча поголів’я корів продовжить зменшуватися (-6,0%).
Яєць буде вироблено на 0,9% більше, ніж торік.
Розвиток тваринництва, птахівництва та рибництва у фермерських господарствах на СУМЩИНІ…
За прогнозом науковців, 2025 року виробництво валової продукції тваринництва збільшиться проти минулого року на 1,5 відсотка, що свідчить про відновлення довоєнних тенденцій розвитку тваринництва після різкого спаду внаслідок збройної агресії рф проти України, тимчасової окупації її територій та воєнних дій.
«Загалом за умов нарощування поголів’я всіх видів тварин та птиці, насамперед у спеціалізованих підприємствах, що мають більший потенціал до нарощування продуктивності та забезпечення якості, 2025 рік має перспективу закласти підвалини для стабілізації відновлюваного функціонування галузі тваринництва», – підсумував Юрій Лупенко.
У цілому, за прогнозом ІАЕ, можливе зростання виробництва валової продукції тваринництва свідчить про відновлення довоєнних тенденцій розвитку тваринництва після різкого спаду внаслідок збройної агресії рф проти України, тимчасової окупації її територій та воєнних дій.
Зауважимо, що Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію Державної цільової економічної програми розвитку тваринництва на період до 2033 року.
Відповідно до неї, Державна цільова економічна програма розвитку тваринництва має забезпечити задоволення потреб внутрішнього ринку у безпечній та якісній харчовій продукції тваринного походження.
Таким чином, питання виробництва варинницької продукції на СУМЩИНІ в нинішньому 2025 році залежить від кількох факторів, зокрема, від погодних умов, інвестицій в агросектор, впровадження новітніх технологій, а також воєнної ситуації та підтримки з боку держави чи міжнародних організацій…
Негативні кліматичні тенденції посиляться на СУМЩИНІ, що ж робити фермерам?