Чи збільшиться вирощування основних олійних культур на СУМЩИНІ в 2025 році?

1

Наш сайт https://afzs.sumy.ua/ на своїх сторінках у розділах порушує різноманітні теми щодо вирощування фермерами СУМЩИНИ, в тому числі й членами ГО «АСОЦІАЦІЯ ФЕРМЕРІВ  ТА ПРИВАТНИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ СУМЩИНИ» (голова ОЛЕГ БОНДАРЕНКО), сільськогосподарських культур, про їхні досягнення, а також – про проблеми та виклики…

Наближається посівна кампанія 2025 року…

Наш сайт на своїх сторінках детально розповідав про наближення посівної кампанії  2025 року року та підготовку фермерів СУМЩИНИ до її проведення.

Також звертали увагу на те, що посівна кампанія на СУМЩИНІ в нинішньому році буде нелегкою і непростою – зрозуміло з яких причин: іде жахлива війна на українській території, а СУМСЬКА ОБЛАСТЬ перебуває в постійних рашистських обстрілах…

Весняно-польові роботи цього року відзначатимуться певними особливостями ще й через специфіку клімату та ґрунтово-екологічних умов регіону.

Посівна кампанія 2025 року на СУМЩИНІ наближається…

До слова, за прогнозами в цілому в державі виробництво основних олійних культур буде найвищим за останні 10 років, але зменшиться виробництво озимих зернових …

До речі, вирощування олійних культур на СУМЩИНІ теж може зрости у 2025 році через кілька факторів:

Попит на рослинні олії: Зростаючий попит на рослинні олії як в УКРАЇНІ, СУМЩИНІ, так і за кордоном може стимулювати збільшення площ під олійними культурами, такими як соняшник, соя, ріпак. Особливо актуальною є кон’юнктура на ринку олій, яка підвищує ціни на продукцію.

Державні підтримки та гранти: У нинішньому році можуть бути продовжені або розширені державні програми підтримки фермерських господарств, зокрема для олійних культур. Гранти на модернізацію та розвиток агротехнологій можуть заохочувати фермерів до збільшення площ під ці культури.

Агробізнес та інвестиції: Інвестори та сільгоспвиробники, які займаються вирощуванням олійних культур, можуть посилити свою діяльність в регіоні через збільшення доступу до новітніх технологій, зокрема в точному землеробстві. Це дозволить підвищити врожайність і зменшити витрати на вирощування.

Агрокліматичні умови: СУМЩИНА має сприятливі умови для вирощування олійних культур. Однак зміни в кліматі можуть впливати на врожайність. Якщо умови залишатимуться стабільними, то тенденція до збільшення площ під олійними культурами може зберігатися.

Інвестиційні проєкти та державні програми

Зокрема, фермери та аграрії СУМЩИНИ можуть брати участь у різних програмах підтримки:

Програма підтримки аграріїв: Це можуть бути гранти на модернізацію техніки або підвищення ефективності виробництва олійних культур. Програми також можуть передбачати знижки на насіння, добрива чи нові технології.

Експорти олійних культур: СУМЩИНА на перспективу може залучати інвестиції для будівництва нових переробних потужностей для олійних культур. Це також може стимулювати збільшення площ під соняшник чи ріпак, оскільки експорт олії та шроту – важливий напрямок для агросектора.

Вигоди та виклики точного землеробства для фермерських господарств СУМЩИНИ

Проєкти у сфері точного землеробства

Запровадження GPS-технологій та дронів для моніторингу посівів: Проєкти впровадження новітніх агротехнологій можуть збільшити врожайність олійних культур на СУМЩИНІ.

Проєкти національних і міжнародних організацій: Багато організацій, які підтримують точне землеробство, надають гранти та технічну допомогу для регіонів, які активно займаються інноваціями в агрономії.

Про прогноз погоди та агрокліматичні умови

Зауважимо, що для планування врожаю важливе значення має також погода. Прогнози на 2025 рік можуть впливати на рішення фермерів щодо вибору культур. Наприклад, за умови збереження помірно теплого та вологого клімату, соняшник та соя мають високий потенціал для вирощування на СУМЩИНІ.

У державі загалом у нинішньому році очікується збільшення виробництва зернових і зернобобових культур до 60 млн т, що на 7,6 відсотка перевищить торішні показники.

Про це повідомив Юрій Лупенко,  директор ННЦ «Інститут аграрної економіки»,  академік НААН.

Сучасні сорти та гібриди сільськогосподарських культур: як їх обирати…

За його словами, обсяги виробництва основних олійних культур, крім соняшника, у 2025 році прогнозуються найвищими за останні десять років.

Щодо посівних площі зернових і зернобобових культур, то вони залишаться майже на рівні минулого року (+0,2%). При цьому прогнозується збільшення площ під кукурудзу на зерно (+14,1%) та сорго (+12,3%).

Водночас очікується зменшення посівних площ під інші зернові (-16,5%), а також зернобобові (-27,3%).

А от під технічними культурами площі посівів скорочуватимуться.

Зокрема, цього року очікується зменшення площ під соняшником (-2,2%), соєю (-1,2%) та цукровим буряком (-8,7%).

Незначне зростання площ проти 2024 року очікується під картоплею (+0,2%), овочевими (+2,7%) та баштанними (+0,5%) культурами.

За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, 2025 року проти минулого року зменшиться виробництво озимих зернових на 6,9%, зокрема:

озимої пшениці – на 6,7%;

жита озимого – на 5,9%;

озимого ячменю – на 8,5%;

ярої пшениці – на  12,7%;

зернобобових – на 20,3%.

Які виникнуть негативні наслідки  для продовольчої безпеки, коли будуть мобілізовані фермери СУМЩИНИ під час посівної кампанії та збирання врожаю…

При цьому очікується зростання виробництва ярих зернових на 18,9%, включаючи кукурудзу – на 23,5%, просо – на 21,2%, сорго – на 20%, а також гречку – на 3,7%.

Прогнозується збільшення виробництва соняшника (+2%) та сої (+2,3%). Водночас зменшиться — ріпаку на 13,1% внаслідок змін кон’юнктури ринку.

По інших основних сільськогосподарських культурах прогнозується збільшення виробництва проти 2024 року:

картоплі (+4,2%);

овочів (+5,3%);

продовольчих баштанних (+10,7%);

винограду (+5%).

Зауважимо, що ниішнього року року очікується зменшення проти торішніх показників збору буряку цукрового фабричного (-2,6%), а також плодів і ягід (-6,6%).

Підкреслимо, що українські аграрії у минулому році зібрали 76 млн тонн зернових та олійних культур. Цього року врожай планують збільшити на 5 відсотків, до 80 млн тонн, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль в інтерв’ю Forbes Ukraine.

 

Фермери СУМЩИНИ обирають ЄВРОСЕМ